Sık Sorulan Sorular


Yazılı iletişimi tercih edin

İki taraf kendi arasında sözlü iletişim yolunu tercih etmek yerine, bunun yerine önden whatsapp üzerinden veya diğer alternatif yöntemlerle yazılı olarak mutabık kalınması tercih edilir. Lütfen Kullanım Şartlarını okuyunuz.


Taş ev ortalama m2 hesaplama hakkında

Telefon trafiğinde gelen aramaların çoğunda sorulduğu için bunu ekleme gereği duydum.


100m2 tek katlı taş ev için basit bir örnek: 10m en x 10 m2 boy = 100m2 alan diyelim. Şimdi her bir en ve boy oranına denk gelen m2 duvarı bulalım. Duvar yüksekliği temel ve su basmanı hariç 3 m diyelim. 10 x 3 = 30m2 bu 4 ile çarpalım. Çünkü 4 dış cephe vardır. 30 x 4 = 120 m2


Bu hesaplamaya odalar, taban, tavan, çatı, temel, su basmanı vs dahil edilmemiştir. Biz fiyat listesinde sadece uzmanlık alanlarımızın olduğu işçilikleri belirttik.


Bu basit örneğe göre fiyat listesine bakıp işçilik giderlerinizi az çok hesaplayabilirsiniz.


Taşı, kumu nereden bulurum v.b. gibi sorular hakkında

Taş dünyada en çok Türkiye'de bulunur. Taş evde anahtar teslim işler yapmıyoruz.


Bilgi edinme arzunuzu anlıyor ve hak veriyorum, bu yüzden siteyi güncel tutma konusunda ayrıca emek sarf etmekteyim. Sitede yazılanları veya görselleri tekrar telefonda paylaşmanın ve tekrarlamanın gereksiz olduğunu düşünmekteyim.


Taş ocaklarının iletişim adreslerini siteye eklemediğim için bu tür sorularınıza telefonda cevap veremem. Kaldı ki malzeme fiyatlarıda her bölgede nakliye ve agrega vb. koşullar nedeniyle değişkenlik göstermektedir.


Örnek doku örnekleri var mı?

tasevyapim.com galeri sayfası ile parkeciyiz.com sitemizde bulunan doku örnekleri sayfasına bakabilirsiniz. Fiyat Listesine göz atmak için tıklayın.


100m2 taş ev yapacağım toplam maliyeti ne olur? gibi bir soruya kullanılacak malzemeleri görmeden telefonda cevap veremeyiz. Net bir cevap için öncesinde yerinde keşif gerektirir.


Taş evde neden anahtar teslim işler yapmıyorsunuz?

Taş evler prefabrik yapılar gibi standardı olan yapılar değildir. Taş ev gibi sanatsal yapılarda müşteri istekleri, bölgenin yapı denetim prosedürleri vb. birçok etkenden dolayı değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitemizde doku örneklerini ve görsellerini bir evin tamamını göstermek yerine sadece duvar kısımlarını sunduk.


Fiyat listesinde aslında tas evde yapılacak tüm işleri ayrı ayrı fiyatlandırdık. Yani önümüze ne malzeme konulursa bizde onu en iyi şekilde inşa ederiz. Bu nedenle taş evlerde çoğunlukla sadece işçilik yapıyoruz.


Esasen sizede tavsiyemiz bir taş evi tamamını anahtar teslim yaptırmak yerine işlerin her bir kısmını kendi uzmanlarına yaptırmanızdır. Malzeme temini konusunda da bunu yapınız. Eğer bir yüklenici temelden, çatıya, iç-dış mimari ve dış peyzaja kadar tüm işleri malzeme ve uygulama konusunda üstlenmesi ekonomik açıdan size dezavantaj sağlayacaktır.


Bizler siteye ev resimlerini ekleyip fiyat sorunuz gibi içi dışı boş bir şekilde insanları merakta ve gerçeklikten uzakta bırakmak istemiyoruz. Şeffaflık ve gerçeklik konusunu göz önünde bulunduruyoruz. Bu nedenle fiyat listesini her kalemde ayrı ayrı fiyatlandırdık.


Keşif hizmetiniz var mı?

Bir yüklenicinin size uygun olup olmadığını anlamak için ve yapı inşa sürecinizi anlaşılır kılmak adına keşif olmazsa olmazlardandır.


Bu sürece dahil olmamızı istiyorsanız harcadığım zaman ve giderlerim göz önüne alındığında ücretsiz keşif yapmam mümkün değildir.


Keşif ücreti alınır, işiniz yapılırken hakedişten düşülür. Bizde zaten aynı andan birden fazla iş yapamayız. iki tarafında kırılganlık yaşamaması için işinizin tüm detaylarını, konum vb lütfen net ve yeterince açık bir şekilde Whatsapptan iletin. Söz uçar, yazı kalır.


Bu gereklilik bizimde sürece ne kadar dahil olacağımızı belirler.


Taş Ev ve Taş Duvarlar Hakkında Bilgiler


Aşağıda yazılanlar resmi mevzuat niteliğinde değildir. Tecrübelerimizden edindiğimiz bilgilerdir. Site adresi kaynak göstermek şartıyla kullanılabilir.


Taş duvar uygulama önerileri

 • Taş duvarlar toprak veya tesviye betonu üzerine yapılır.


 • Toprak üzerine yapılacaksa ilk sıraya konacak taşlar harçsız olarak konulur. Bunun üzerine harç serilerek, duvarın harçlı olarak örülmesine devam edilir.


 • Duvarın bünyesini oluşturan taşlar yeterince harcın üzerine konularak çekiçle sıkıştırılır.


 • Taşlar arasında boşluk bırakmayıp moloz taşlarla iyice sıkıştırılır.


 • Derzler hazır kesimde 3 cm, çapı farklı kırma taşlarda 5-6 cm den fazla olmamalıdır. Kırma taşlarda derzler her iki yüzeyde de aynı hizaya gelmemelidir.


 • Moloz taş duvarların kapı ve pencere kenarlarında tuğla veya işlenmiş taşlar kullanılmalıdır..


 • İyi bir bağlantı için taşların yüzeyleri birbiri üzerine en az 10-15 cm binmelidir.


 • Taşlar en büyük yüzeyleri ile en az 20 cm duvar içerisine gömerek oturtulmalı ve yatay yüzleri duvara dik olmalıdır.


 • Taş duvar yapılırken belirli bir yüksekliğe kadar örüldükten sonra üzeri tesviye edilmeli ve gerektiğinde hatıl yapılmalıdır.


 • İri veya küçük taşlar karışık olarak dizilmelidir.


 • Bir duvarın kalınlığı ev duvarlarında ve çift yüz istinat duvarlarında 50cm ve üstü. Tek yüz istinat duvarlarında alt geniş, üst 50 cm altında olmamalıdır. Tek yüz istinat duvarlarında yükseklik çok ve arka kısımda gevşek ve su alan bir toprak yapısı bulunuyorsa eğim vermek daha uygundur.


 • Taş duvar yapıldıktan sonra derzleri temizlenerek yeniden yukarıdan aşağıya doğru çekilmelidir.


 • Taş kaplama duvarlarda kaplamalar duvara bağlanmalıdır.


 • İşlenmiş taşlarla yapılan duvarlarda bir sıraya eşit yükseklikte taşlar konulmalıdır.


 • Tek yüz istinat duvarı arkasında yer altı su seviyesi yüksek ise tasarımda bu suyun drenajının sağlanmasına ve duvar yüzeylerine belirli aralıklarla drenaj kanalları yapılmasına özen gösterilmelidir.


Ne tür taş tercih edilmelidir?

Taşlar dona karşı dayanıklı, yeterli mukavemette ve harca yapışma özelliği olmalıdır. Bazalt türevi taşlar duvar için kullanılacak en ideal taştır.


Harç miktarı ne kadar olmalıdır?

Bu oran hazır kesim, kırma taşlarda ve taşın cinsine göre değişmektedir. Fakat ortalama metre küpüne 100-150 kg çimento kullanılır.


Karma harç yapılacaksa 42,5. Hazır beton tercih edilecekse zeminde (grobeton) en az C16, istinat duvarlarında en az C18. Taş ev duvar ve kolonlarında en az C25 tercih edilmelidir. Deprem bölgelerinde bu C30 altında olmamalıdır.


Taş evde bodrum kat tercih edilmeli midir?

Taş evler çoğunlukla birkaç olduğundan zemin taşıma gücü açısından çok katlı yapılara göre daha problemsiz yapılardır.


Burada bodrumdan kasıt toprak altında olan katlardır. Eğer toprak altında otopark, sığınak gibi alanlara ihtiyacınız varsa düşünülebilir. Veya çok eğilimli bir arazide inşa edilecekse bodrum toprak altında kalmayacağı için yine tercih edilebilir. Fakat parayı toprak altına gömecek kadar zengin değilseniz zaten ekonomik değildir. Ekstra maliyetleri vardır.


Ayrıca nemli bir toprak yapısına sahip araziye sahipseniz ve yeterince yalıtım yapılmazsa ileride bodrumda haşere, kemiriciler, rutubet ve su basması vb sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır.


Taş cephe kaplama hakkında bilinmesi gerekenler

Doğal taşlar cepheye 2 şekilde uygulanır, harçlı yapıştırma sistemi, diğeri ise mekanik montajla cephe kaplama sistemleridir. Sitede görülen taş duvar yüzey kaplama birim işçilik fiyatı harçlı yapıştırma sistem fiyatıdır. Mekanik montaj, kanca ve ankraj ile yapılan uygulamalar değişkenlik gösterdiği için yüzey araştırması ve kullanılacak malzeme görüldükten sonra fiyatlandırılır.


Klasik doğal taş yapıştırma sistemi, mekanik doğal taş kaplama sisteme göre daha az maliyetle gerçekleşebilmesine karşılık uzun vadede onarımı zor ve yüksek yapılarda komple dış cephenin harçlı yapıştırılması çeşitli riskler içerirler.


Sıfırdan bir yapı yapacaksanız dış cephe duvarı doğal taş kullanarak yapmak daha ekonomiktir ve uzun vadede bakım gerektirmez. Ekstra bir iç-dış cephe kaplama maliyeti yoktur.