Sık Sorulan Sorular


Yazılı iletişimi tercih edin

İki taraf kendi arasında sözlü iletişim yolunu tercih etmek yerine, bunun yerine önden whatsapp üzerinden veya diğer alternatif yöntemlerle yazılı olarak mutabık kalınması tercih edilir. Hem bu nedenle, hem işinizi anlamak adına WhatsApp üzerinden iletişime geçmeniz tercih edilir.


Mümkün mertebe her soruya cevap vermeye çalıştım.

Lütfen sık sorulan soruları okumaya özen gösteriniz.


İş teklifleriniz için https://wa.me/905324542180 nolu WhatsApp üzerinden yazılı, sesli veya direkt arama ile iletişime geçebilirsiniz.


Örnek doku örnekleri var mı?

tasevyapim.com galeri sayfası ile parkeciyiz.com sitemizde bulunan doku örnekleri sayfasına bakabilirsiniz. Fiyat Listesine göz atmak için tıklayın.


Taş evde neden anahtar teslim işler yapmıyorsunuz?

Fiyat listesinde uzmanlık alanlarımızın olduğu işleri ayrı ayrı fiyatlandırdık. Anahtar teslim işlerde yetkinliğimizin dışında olan bir çok süreç vardır. İşçilik kalemlerini tasevyapim.com (Fiyat Listesi) ile parkeciyiz.com (Fiyat Listesi) sitelerimizde belirttik. Listede yazılanlar dışında başka iş kalemleri yüklenmiyoruz. Yani önümüze ne malzeme konulursa bizde onu en iyi şekilde inşa ederiz. Bu nedenle taş evlerde çoğunlukla sadece işçilik yapıyoruz.


Esasen sizede tavsiyemiz bir taş evin tamamını anahtar teslim yaptırmak yerine işlerin her bir kısmını (denetimde dahil) kendi uzmanlarına yaptırmanızdır ve sürece başından sonuna kadar dahil olmanızdır. Malzeme temini konusunda da bunu kendiniz finanse edip tedarik ediniz, fakat uygun malzeme seçimde işi yapacak kişilerinde fikrini alıp ortak kararlar almaya özen gösteriniz.


Bir yüklenicin statik projesinden tutun, temelden, çatıya, iç-dış mimari, tesisat, dış peyzaja kadar tüm işleri malzeme temini dahil ve uygulama konusunda üstlenmesi ekonomik açıdan size dezavantaj sağlayacaktır. Hem zaten bu iddiada olan kurumlarda yasal izinler, yapı denetim vs. gibi süreçleri sizler adına üstlenmezler. Anahtar teslim iş yapan sermaye ve yetkinlik sahibi firmalar elbette vardır. Bunlar daha fazla kazanmayacaksa neden sadece sizin için çalışsın? Eğer bir yüklenicinin sıfırdan yapıyı inşa edip bitirme sermayesi varsa zaten kendi adına o yapıyı inşa edip istediği müşteriye, dilediği fiyata satma özgürlüğü vardır.


Anahtar teslim taş ev maliyeti ne olur gibi sorular hakkında

Bugün 30 yıllık betonarme 2+1 apartman daireye bile milyonlarca tl istenmekte. Modern bir taş ev yapıyı (Bugün günlerden 2023) birkaç milyona inşa edip tamamlayamazsınız.


İnsanlar arasında taş evi ucra yerlerde yapmanın daha ekonomik olduğu yanılgısı var. Oysa her hangi bir yapıyı kırsal alanda inşa etmek merkezi noktalarda inşa etmekten daha yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Kırsal bölgelerde ucuz olan sadece arazidir. Diğer tüm kalemlerin maliyeti azalmaz, aksine artış gösterir.


Taş evler prefabrik yapılar gibi standardı olan yapılar değildir. Ne yapmak istediğinizi telefonun diğer ucundan bilemeyiz veya internetten bulduğunuz portatif bir resmi gönderip bunu neye mal olur gibi bir soru sormak anlamsızdır. Bir başkalarının kendi özel istekleri ve bütçeleriyle yaptırdığı evleri ekleyip fiyat sorunuz gibi içi dışı boş bir şekilde insanları merakta ve gerçeklikten uzakta bırakmak istemiyoruz. Şeffaflık ve gerçeklik konusunu göz önünde bulunduruyoruz. Herkesin bütçesi, yaptırmak istedikleri yapı ve mevcut şartlar vs farklı olabilir.


Ücretsiz keşif hizmetiniz yok mu?

Bir yüklenicinin size uygun olup olmadığını anlamak için ve yapı inşa sürecinizi anlaşılır kılmak adına keşif olmazsa olmazlardandır.


Bu sürece dahil olmamı istiyorsanız harcadığım zaman ve giderlerim göz önüne alındığında ücretsiz keşif yapmam mümkün değildir.


İki tarafında kırılganlık yaşamaması için işinizin tüm detaylarını, konum vb lütfen net ve yeterince açık bir şekilde Whatsapptan iletin. Söz uçar, yazı kalır.


Bu gereklilik bizimde sürece ne kadar dahil olacağımızı belirler.


Keşif ücreti peşin mi alınır?


Hayır, peşin almıyoruz . Bunun nedeni bize olan güveni bir adım ileriye taşımak için ilk el uzatacak tarafın biz olmasında sakınca görmememden kaynaklanmakta, ayrıca harcanan zaman, araştırma ve giderlerimin net miktarını önceden bilemem. Fakat öncesinde işveren tarafından net ve açık bir şekilde işinin detayı ve ne aşamada olduğu belirtilirse tahmini keşif ücreti sunabilirim.


Tavsiye edebileceğiniz bir ekip var mıdır?

Kendimizin yapmayacağı veya kontrol etmeyeceğim hiçbir işe ekip tavsiyesinde bulunmuyorum.


Bölgemde aratınca siz çıktınız soruları hakkında

Bu web sitesi 81 ve ilçelerinde Google ve Yandex arama sorgularında çoğunlukla ilk sıra veya ilk sayfada çıkmaktadır.


Fiyat listesinde belirtilen minimum iş miktarı üzerinde bir işiniz varsa her bölgeye gidiyoruz. Taş duvar işleri uzun soluklu işlerdir, kaldı ki bu işleri yapan kalifiye ekipler olarak bizler göçebe bir şekilde çalışmaktayız


Taş Ev ve Taş Duvarlar Hakkında Bilgiler


Aşağıda yazılanlar resmi mevzuat niteliğinde değildir. Tecrübelerimizden edindiğimiz bilgilerdir. Maliyet, malzeme seçimi, miktarını çıkarabilmeniz ve teknik bilgiye sahip olmanız için yazılmıştır. Birde telefon trafiğini azaltmayı amaç edindim.


Taş duvar uygulama önerileri

 • Taş duvarlar toprak veya tesviye betonu üzerine yapılır.


 • Toprak üzerine veya temel tabanı üzerine yapılacaksa ilk sıraya konacak taşlar harçsız olarak konulur. Bunun üzerine harç serilerek, duvarın harçlı olarak örülmesine devam edilir.


 • Duvarın bünyesini oluşturan taşlar yeterince harcın üzerine konularak çekiçle sıkıştırılır.


 • Taşlar arasında boşluk bırakmayıp moloz taşlarla iyice sıkıştırılır.


 • Derzler hazır kesimde 3 cm, çapı farklı kırma taşlarda 5-6 cm den fazla olmamalıdır. Kırma taşlarda derzler her iki yüzeyde de aynı hizaya gelmemelidir.


 • Moloz taş duvarların kapı ve pencere kenarlarında tuğla veya işlenmiş taşlar kullanılmalıdır..


 • İyi bir bağlantı için taşların yüzeyleri birbiri üzerine en az 10-15 cm binmelidir.


 • Taşlar en büyük yüzeyleri ile en az 20 cm duvar içerisine gömerek oturtulmalı ve yatay yüzleri duvara dik olmalıdır.


 • Taş duvar yapılırken belirli bir yüksekliğe kadar örüldükten sonra üzeri tesviye edilmeli ve gerektiğinde hatıl yapılmalıdır.


 • İri veya küçük taşlar karışık olarak dizilmelidir.


 • Bir duvarın kalınlığı ev duvarlarında ve çift yüz istinat duvarlarında 50cm veya üstü olmalı.


 • Taş duvar yapıldıktan sonra derzleri temizlenerek yeniden yukarıdan aşağıya doğru çekilmelidir.


 • Taş kaplama duvarlarda kaplamalar duvara bağlanmalıdır.


 • İşlenmiş taşlarla yapılan duvarlarda bir sıraya eşit yükseklikte taşlar konulmalıdır. • Tek yüz istinat duvarlarında alt geniş, üst 50 cm altında olmamalıdır. Tek yüz istinat duvarlarında yükseklik çoksa ve arka kısımda gevşek, su alan ve kayma riski olan toprak yapısı bulunuyorsa eğim vermek ve arkasına kırma taş (dolgu malzemesi), duvar arkası drenajı ile duvar yüzeye drenaj kanalları (barbakanlar) uygulanabilir. Duvar arkasındaki yükler kalıcı, duvar yüksek ve uzunsa belirli metrajlardan sonra dilatasyon derzleri tercih edebilirsiniz. Tüm bunları uyguladım ama kale olsun derseniz yine belirli aralıklarla payandalar yapılabilir. Tek yüz istinat duvarları önemli bir madde olduğu için bunu biraz uzattım..
 • https://www.tasevyapim.com/istinat-duvari-hesabiNe tür taş tercih edilmelidir?

Taşlar dona karşı dayanıklı, yeterli mukavemette ve harca yapışma özelliği olmalıdır. Tercihinizde bunun yanında uygun fiyat, nakliye şartları, ileriye dönük uzun süre bakım gerektirmeyecek olmasını göz önünde bulundurun.


Kırma taşlar hazır kesim taşlara göre daha ucuza temin edilmesine karşın, yapı inşasında işçilik bunun tam tersidir. Yine de taş tercihi ve yapı inşa işçiliğini bir teraziye koyduğunuzda hazır kesim taşların temini daha büyük maliyete neden olmaktadır.


Ayrıca çalışacağınız ekibin tercih ettiğiniz taşta daha önce deneyim sahibi olmasına dikkat edilmelidir. İşi isterseniz biz, isterseniz başka bir yüklenici yapıyor olsun bu dikkat etmeniz gereken bir detaydır.


Üreticiler çoğunlukla satışı gerçekleştirmek için stoklarında bulunan taşın en uygun olduğunu söylerler. İşi bize yaptıracaksanız taş seçiminin cinsi ve ebatlarının uygun olup olmadığından emin değilseniz bizden yerinde destek talep edebilirsiniz. Bizler zaten tedarik edilmiş taşın tamamını yerinde görmeden ustalarımızı sahaya getirmediğimizi bilmenizi isteriz.


Türkiye taş çeşitliği açısından zengin bir kaynağa sahiptir.


Karacadağ taşı; Sönmüş siyah volkanik bazalt taştır. Diyarbakır surlarında bu taşlar kullanılmıştır.


Bazalt taş: Diyarbakır, Kayseri, Bergama başta olmak üzere, Tokat, Kocaeli, Şırnak, İzmir, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Nevşehir, Giresun, Gümüşhane, Kilis, Rize, Trabzon, Hakkari, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Muş, Uşak, Bitlis, Sinop gibi bölgelerde de bazalt taş yatakları vardır.


Sert ve mukavemeti en yüksek taş olduğu için yapılarda kullanılabileceğiniz en ideal taşlar arasında yer alır. Rezervi çok olduğundan ve ocakta daha kısa sürede sadece kırım yapılarak satıldığı için kesilip işlenmiş taş türlerine göre ucuza temin edilebilir. İşlenmesi en zor taş türlerinden olduğundan tedarik ettiğinizde işi yapacak kişilerin olurunu alın. Boyutlarının uygun olduğundan emin olun. Tamamının 30-40cm çapından büyük olması veya büyük çoğunluğunun çok ufak ebatlarda olması işçilik ve işlenmesini zorlaştırabileceği için sorunlar yaratabilir. Türkiye'de ki her iklim şartlarına sahip bölgelerde, temel, ev ve istinat duvarında kullanılabilir.


Andezit taş: Yoğun rezervi Ankara başta olmak üzere Çankırı, Uşak, İzmir/Dikili, Kütahya, Kayseri'de bulunan taş cinsidir. Kırma ve hazır kesim yapılarak işlenmiş olarak tedarik edilebilir. Gri, pembe, kırmızı üstü renk tonlarında olabilir.


Granit taş: Kocaeli, Muğla, Çanakkale, Kırşehir, Bursa, Balıkesir, Kütahya bölgesinde bulunan sert, kristal yapılı bir taş türüdür. Bej, sarı, pembe, kırmızı, kahve, gri, siyah gibi renklerde olabilir.


Küfeki taşı: Edirne, Süloğlu ve İstanbul'da çıkarılır. İstanbul taşı olarakta adlandırılır. Yapısında yoğun miktarda istiridye ve deniz kabukları bulunan kalker taştır.. Zamanla sertleşme özelliğine sahiptir, kolay işlenir. Trakya ve Marmara bölgesinin birçok tarihi mimarisinde kullanılmıştır. Bu taş yatağının çokça bulunduğu rezerv İstanbul Bakırköy yerleşim yerinin altında kalmıştır.


Urfa/Nahit taşı; kireçtaşı, kalker ailesine sahip bir taş türüdür. Urfa ve Mardin'de bulunur. Hazır kesim olarak tedarik edilebilir. Zamanla sertleşme özelliğine sahiptir, kolay işlenir.


Bitlis/Ahlat taşı; Bitlis, Ahlat Nemrut dağı eteklerinde bulunur. Volkanik/magmatik bir kayaçtır, kolay işlenir. Bej, kül, kırmızı, kahverengi, siyah olarak farklı renk tonlarına sahiptir. Kolay işenir.


Havara taşı; Tarihi Gaziantep evlerinin mimarisinde kullanılmıştır. Gaziantep ve çevresinde bulunur. Yumuşak bir kalker türüdür. Bej ve açık renk tonlarına sahiptir.


Muş/Bulanık taşı; Liz taşı veya Kevke taşı olarakta geçer. Adını çıkarıldığı Uzgörür'de bulunan Liz ovasından alır. Süphan Dağı'nın volkanik tüflerinin zaman içerisinde sertleşmesiyle oluşan bir taş türüdür. Siyah, kırmızı, bej renk tonlarına sahiptir. Malazgirt kalesinde siyah liz taşı kullanılmıştır. İşlenmesi kolaydır.


Alaçatı taşı:; İzmir/Çeşme'de çıkarılan bir taş türüdür. Bej renk tonlarındadır. Kaplama ve zemin döşemelerinde de kullanılabilir. Bölgedeki tarihi taş evlerde de bu taş türü kullanılmıştır.


Kayrak taşı; Duvar ve dış alan zeminlerde sık kullanılan bir taş türüdür.. Plakalar halinde satılır. Bej, sarı, kırmızı, kahve, gri ve siyah karma renklerden oluşmaktadır. Muğla, Bodrum, Kütahya, Kastamonu, Antalya, Çanakkale ve Denizli bölgelerinde bulunur. Kalın bloklar halinde tedarik edilebilen Manavgat, Edremit, Assos ve Dalyan taşı olarakta adlandırılan kayraklarda yapı taşı olarak duvar yapımında kullanmak mümkündür.


Tüf taşı: Tortul veya magmatik kayaçlardır Çıkarıldığı bölgeye göre gözenek oranları ve renkleri değişkenlik gösterebilir. Beyaz, bej, sarı, kırmızı ve üstü renk tonlarında olabilir. Çıkarıldığı ocaklarda yerinde istenilen ebatlarda kesilebildiği için hazır ebatlarda alınabilir. Nevşehir, Eskişehir, Afyon, Kayseri, Erzurum, Sivas, Konya, Kars, Ardahan, Çanakkale, Manisa, Balıkesir ve Aksaray bölgelerinde tüf rezervleri vardır. Tüf, andezit ve kayrak taşlar çıkarıldığı bölgeye göre farklı isimlerde anılabilir. Örneğin Balıkesir, Ayvalık'ta bulunan volkanik bu kayaç Sarımsak taşı olarak adlandırılır. (Ayvalık'taki rezerv bölgeleri turizme açılıp korumaya alındığı için ocaklar kapatılmıştır.)


Kayseri taşı: Kayseri bölgesinde çıkarılan andezit bir taş türüdür. Yüzey pürüzlü ve çoğunlukla gri ve üstü renk tonlarındadır. İstenilen kütle ebatlara getirildiği için taş duvar ve zemin uygulamalarında kullanılmaktadır.


Konya/Sille taşı; Adını çıkarıldığı bölge olan Sille'den almaktadır. Zor işlenen bir taş türüdür. Volkanik ve andezit özellikler taşımaktadır. Sıcağa çok dayanıklı olduğu için genellikle ekmek fırınlarında, tuğla, kiremit ve kireç ocaklarının fırın yapımında kullanılmaktadır


Mardin/Katori taşı; Mardin, Midyat, Kızıltepe, Ömerli'de bulunan kalsit özellikli bir taş türüdür. Kolay işlenir, bej tonlara sahip ve gözenekli bir taş türüdür.


Bayburt taşı; Adını bulunduğu Bayburt bölgesinden almaktadır. Ocaklardan bloklar halinde çıkarılır. Kolay işlenebilen bu taş kaplama ve duvar yapım malzemesi olarak kullanılabilir. Bej renk tonlarına sahiptir.


Tercan Taşı: Erzincan, Tercan bölgesinde çıkarılan kalker ailesine sahip bir taş türüdür. Kolay işlenir, bej, sarı renk tonlarına sahiptir. Bölgede ayrıca mermer blok yatakları bulunaktadır.


Kütahya taşı; Granit, Andezit, Traverten, Kayrak olarak bölgede bulunur. Sert bir taş türüdür. Sarı, pembe, kırmızı, gri renklerde olabilir. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir.


Traverten taşı: Denizli, Antalya, Hatay, Konya, Siirt, Van, Burdur, Mersin, Sivas, Çankırı, Nevşehir, Kütahya, Afyon, Niğde, Bursa, Kayseri ve Ankara'da bulunur. Çıkarıldığı bölgeye göre beyaz, bej ve sarı renk tonlarında ve farklı kalitede olabilir. Gözenekli olanları yumuşak ve hafiftir, kolay işlenir. Kristalli olanları sert bir yapıya sahiptir.


Mermer taşı: Harca yapışma özelliği zayıf olduğundan taş ev duvar ve kolonların yapı taşı olarak kullanmanızı tavsiye edemem. İç-dış zemin kaplamaları ile mekanik montajlı duvar kaplamalarında ve yığılma riski bulunmayan, yüksek olmayan istinat duvarları ile hazır beton maliyetini düşürmek için mermer molozu temel, subasmanı ve zemin güçlendirme gibi işlerde kullanılabilir. Türkiye mermer rezervi açısından zengin bir kaynağa sahiptir. Afyon, Balıkesir, Muğla, Kütahya, Ergani, Eskişehir, Denizli, Elazığ, Tokat, Çanakkale, Konya, Bilecik, Bursa ve Kırşehir'de çokça mermer yatakları vardır. Fakat hemen her ilde faaliyet gösteren atölye ve işletmeler bulmak mümkündür.


Dekoratif taşlar: Dekoratif taşlara örnek olarak, patlatma taşlar, dolomit, pileki, pomza, cüruf, balast, falez, çakıl, kuvarsit, mozaik taş vs çeşitleri örnek verilebilir. Çeşitlerine göre dekoratif taşlar üreticiler tarafından işlenerek farklı isimler ile adlandırılabilir.


Taş evlerde kablo ve sıhhi tesisat yöntemleri

Eğer taş duvarların tamamlanıp tesisatların önceden yapılmadığı bir yapıya sahipseniz elektrik tesisatları için tavandan saç tava veya emt borular ile duvar yüzeyinde ise derzler sökülerek uygulamak mümkündür. Su ve (ileriye dönük ihtimali varsa) kalorifer borularının tesisatları için tabandan çözümler yaratılabilir.


Eğer taş ev yapıyı sıfırdan inşa edecekseniz bu tesisatlar için taş duvar içinden geçecek şekilde esnek borular veya tesisat bacaları tercih edilebilir.


Taşı, kumu nereden bulurum vb. gibi sorular hakkında

Bilgi edinme arzunuzu anlıyor ve hak veriyorum, bu yüzden siteyi güncel tutma konusunda ayrıca emek sarf etmekteyim.


Taş ocaklarının iletişim adreslerini siteye eklemediğim için bu tür sorularınıza telefonda cevap veremem. Hem malzeme fiyatlarıda her bölgede nakliye ve agrega vb. koşullar nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Bunu bizim araştırmamızı istiyorsanız bölgeye uğrayıp malzeme arayışında bulunabilir ve maliyet hesabınızı çıkarabiliriz.


Harç miktarı ne kadar olmalıdır?

Bu oran hazır kesim, kırma taşlarda ve taşın cinsine göre değişmektedir. Kırma, yığma taş olarak baz alırsak; 1 m3 taş duvara kullanılacak malzeme = 1, 2 m3 taş + 0.33 m3 harç. (taşı m3 küpe 1.2 alma sebebi malzeme tedariğinde temel, kolon, kiriş, bağların ve oluşacak israf ihtimalinin işveren tarafından çoğunlukla hesap edilmemesinden dolayı.)


Örnek bir hesap = 300 m3 taş duvar için x 1.2 m3 taş = 360 m3 taş ve 300 m3 taş duvar için x 0.33m3 harç kullanırsak = 99m3 harç gider. (direkt 100m3 diyelim isterseniz kafamız karışmasın (-: )


Şimdi 1 m3 harca kullanacağımız çimento ve su oranına değinelim; 1 m3 harca 200kg çimento + 1 m3 kum + 0.20m3 su.

(Taş evlerde çimento oranı 1 m3 harca 250-300kg olmalıdır)


Buna göre 100m3 harç için; 100m3 x 1 m3 = 100 m3 kum.

100m3 harç x 200 kg çimento = 20000 kg çimento (20000 /50 = 400 torba çimento) 100m3 harç x 0,20 m3 = 20 m3 su


Taşlar hazır düzgün ebatlardaysa m3'e 1.2 m3 taş ve 0.33 m3 olan harç oranını kullanacağınız taşa ve duvar yapısına göre düşürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken m3 ve m2 terimlerini karıştırmamanızdır. Hesabı m3 bazında vermemin sebebi duvar boyutlarınızı veya varsa kademelerini bilmediğimden kaynaklanmakta. Ayrıca üreticiler taşı tonaj olarak satabilir, taş türlerinin (kalkerik veya bazalt vs gibi) ağırlığı farklı olduğundan taşı tedarik ederken m3 miktarını belirtmeniz gerekir.


Harç önerileri: Karma harç yapılacaksa 42,5. Hazır beton tercih edilecekse zeminde (grobeton) en az C16, istinat duvarlarında en az C18. Taş ev duvar ve kolonlarında en az C25 tercih edilmelidir. Deprem bölgelerinde bu C30 standartları altında olmamalıdır.


Ne kadar taş ihtiyacım olur gibi sorular hakkında

Bu sorunun cevabı aslında üst ve alt sorulara verilen cevaba bakarak hesap edebilirsiniz. Temel, kolon, subasmanında taş kullanacaksanız bunları m3 sonucunu bulun. Duvar kalınlığınız 50cm olduğunuzu varsayarsak ve örneğin 120m2 duvarınız varsa x 0.50m2 = 60m3 taşıda önceki hesaba ilave edip toplam ihtiyacınız olan taşı bulursunuz.


İstinat duvarlarında da hesap aynı mantıktır; duvar temeli ve duvar kalınlığını hesap edip bulduğunuz m3 taş oranını, duvar uzunluk (m) ile çarparak toplam m3 taş miktarınız çıkar ortaya.


Çevrimiçi istinat duvarı hesap sayfası.

https://www.tasevyapim.com/istinat-duvari-hesabi


Yapı malzeme ve birim hacim m3 cinsine karşılık gelen ağırlıkların tonaj/kg miktarları hakkında

İnşaat Mühendisleri Odasının yayınladığı yapı malzemelerinin birim hacim ağırlığına ait pdf'i buradan indirebilirsiniz. Bizi ilgilendiren bazı birkaç pozun karşılığını buraya ekliyorum. Ayrıca listenin tüm içeriğini sizler için kolaylık olsun diye çevrimiçi bir çevirici haline getirip aşağıya linkini ekleyeceğim. Yine de materyallerin özgül ağırlığı şartlara göre değişebilir, kantarsız sevkiyat gerçekleştirmeyin.


Bazalt 3000 kg/m3

Granit, Mermer 2800 kg/m3

Kalker, Traverten 2400 kg/m3

Kum, Çakıl, Kırmataş (mıcır) 1800 kg/m3

Gözenekli püskürük taşlar (pomza, lav taşı vb.) <1600 kg/m3

Yoğun kalker, Kireç taşı, Dolomit 2700 kg/m3

Kil, Sıkı toprak 2000kg/m3

Gözenekli doğal taş mıcırları 1200-1500 kg/m3

Çimento harcı 2000 kg/m3

Normal beton 2200-2400 kg/m3


Çevrimiçi yapı malzemeleri ve yapı kısımlarının birim hacim ağırlıkları hesap sayfası

https://www.tasevyapim.com/yapi-malzeme-birim-hacim-agirlik-hesaplama


Taş ev ortalama m2 hesaplama hakkında

WhatsApp üzerinde çok sorulduğu için bunu ekleme gereği duydum.


Yapı yapılacak alan eni (A) ile boyunun (B) toplamının 2 katı alınarak yapının çevresi bulunur. Yapı çevresi ile yapının tavan yüksekliği (H) çarpılarak brüt duvar alanı bulunur. Kapı, pencere boşluklarının toplamını sonuçtan düşürebilirsiniz, fakat biz taş ev işçiliklerinde kapı, pencere boşluklarını ekstra bir işçilik gerektirdiği için işin metraj işçilik fiyatından düşürmüyoruz.


100m2 alana yapılacak 100m2 tek katlı taş ev için bir örnek: 100m2 alan için 10m en x 2 + 10 m2 boy x 2 = 40m toplam duvar uzunluğu diyelim. Şimdi duvar yüksekliği temel ve subasmanı hariç 3 m diyelim. Toplam duvar uzunluğu ve yüksekliğini çarpalım 40x3=120m2 yapının duvarı çıkar.


100m2 alana yapılacak çift katlı 180 m2 taş ev için bir örnek: 2.katı yapınızın ara tabliye üzerinde 80m2 olarak yapacaksanız; (10m en x 2 = 20) + (8 m2 boy x 2 = 16) (20+16 = 36), 2. kat duvar yükseliğinide 3 m varsayarsak 36x3= 108m2


1. kat 120m2 + 2. kat 108 m2 = Toplam 228 m2 toplam örülecek duvar alanı çıkar.


Statik projenizi buradan bilmediğimden 2. katı 80m2 baz aldım.


Bu hesaplamaya odalar, taban, tavan, çatı, temel, subasmanı vs dahil edilmemiştir. Biz fiyat listesinde sadece uzmanlık alanlarımızın olduğu işçilikleri belirttik. Bir ev inşasında binbir kalem, izinler, denetim ve prosedür olduğu unutulmamalıdır.


tasevyapim.com fiyat listesi ve parkeciyiz.com fiyat listesine bakıp işçilik giderlerinizi az çok hesaplayabilirsiniz.


Aşağıya online bir hesap çevirisi ekledim.


https://www.tasevyapim.com/duvar-yuzeyi-hesabi


Daire şeklinde bir yapının duvar metrajını ve alanını hesaplama

Çapını bildiğiniz bir dairesel duvarı Pi (π) sayısı olan 3.14 veya 22 ile çarpıp 7 ile bölerek toplam çevre duvar uzunluğunu bulabilirsiniz.


Örnek vermek gerekirse; 6m çapında çember şeklinde duvar örülecekse (pi sayısı 3.14'ün sonsuzu olduğu için onunla kafa bozmayalım) işlemi 6m çapı x 22 çarpıp 7 ile bölerek = 18.85m duvar uzunluğunu bulalım.


Hesaba devam edelim; eğer bu duvar 4m yüksekliğindeyse 18.85x4=75.4m2 toplam duvar var demektir. Burada hesaplama dairenin çapı iki dış alan uzunluğu baz alınarak hesap edildi (Yapmak istediğiniz duvar kalındığını bilmediğimden). Eğer hesabı dairenin iç kısımlarını baz alarak yapacaksanız duvar kalınlığını çapa dahil etmeniz gerekir.


Örneğini verdiğimiz dairesel yapının alanını bulmak için hesaba devam edelim; çapı 6m olan çemberin yarıçapı 3m'dir, 3m yarıçapın karesi (3x3=9) x pi π sayısına (π=3.14) çarparak= 28.2 m2 olan alanı buluruz. Veya pi sayısına değilde yarıçapın karesini 22 ye çarpıp 7 ye bölseydiniz iki hesapta yine aynı sonuca çıkardı. Yine alan hesabında çemberin iki dış noktası baz alındı. Çıkan alan sonucunu 2 duvar kalındığını düşürerek gerçek sonuca ulaşabilirsiniz.


Eğer birde bunun hacmini m3 (metreküp) olarak bulmak isterseniz, 28.2 alanı silindirin yüksekliği olan 4 çarparak 113m3 sonucuna ulaşırdınız. Hacim = π x r2 x h formülüyle hesaplanır.


İşinizin türüne göre buradan hesap çevirilerine ulaşabilirsiniz


https://www.tasevyapim.com/hizli-ve-pratik-hesaplayiciTaş evde bodrum kat tercih edilmeli midir?

Taş evler çoğunlukla birkaç olduğundan zemin taşıma gücü açısından çok katlı yapılara göre daha problemsiz yapılardır.


Burada bodrumdan kasıt toprak altında olan katlardır. Eğer toprak altında otopark, sığınak gibi alanlara ihtiyacınız varsa düşünülebilir. Veya çok eğilimli bir arazide inşa edilecekse bodrum toprak altında kalmayacağı için yine tercih edilebilir. Fakat parayı toprak altına gömecek kadar zengin değilseniz zaten ekonomik değildir. Ekstra maliyetleri vardır.


Ayrıca nemli bir toprak yapısına sahip araziyse ve yeterince yalıtım yapılmazsa ileride bodrumda haşere, kemiriciler, rutubet ve su basması vb sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır.


Taş cephe kaplama hakkında bilinmesi gerekenler

Doğal taşlar cepheye 2 şekilde uygulanır, harçlı yapıştırma sistemi, diğeri ise mekanik montajla cephe kaplama sistemleridir. Sitede görülen taş duvar yüzey kaplama birim işçilik fiyatı harçlı yapıştırma sistem fiyatıdır. Mekanik montaj, kanca ve ankraj ile yapılan uygulamalar değişkenlik gösterdiği için yüzey araştırması ve kullanılacak malzeme görüldükten sonra fiyatlandırılır.


Klasik doğal taş yapıştırma sistemi, mekanik doğal taş kaplama sisteme göre daha az maliyetle gerçekleşebilmesine karşılık uzun vadede onarımı zor ve maliyetlidir, ayrıca yüksek yapılarda komple dış cephenin harçlı yapıştırılması çeşitli riskler içerirler.


Sıfırdan bir yapı yapacaksanız dış cephe duvarı doğal taş kullanarak yapmak daha ekonomiktir ve uzun vadede bakım gerektirmez. Ekstra bir iç-dış cephe kaplama maliyeti yoktur.


https://www.tasevyapim.com/alci-panel-bolme-duvar-cephe-kaplama-hesabi


Taş evlerde ısıtma sistemleri hakkında

Ülkemizde şömineler ısınma ve dekoratif amaçlı çoğunlukla tercih ediliyor. Taş ev yapınız elektrik ve su erişiminiz olan bir bölgedeyse zaten birçok alternatif ısınma yöntemi var.


Bunun yanında güneş panelleri ve yerden ısıtma sistemleri diğer seçenekler arasında. Eğer yapıda bodrum tercih etmemişseniz ve zaten duvarda taş olduğundan yerden ısıtma sistemleri taş ev yapılarında ısıyı uzun süre kendi içinde muhafaza ettiğinden uzun vadede size ekonomik avantaj sağlayacaktır.


Taş evlerde tabliye, kiriş, hatıl, temel, subasman hakkında

Ara kat tabliye, hatıl, dam ve kirişlerde çoğunlukla kalıp+hazır beton tercih edilsede kayın, sarıçam, kızılçam, meşe gibi ağaçlardan üretilen tomruk ve keresteler yapıda dekoratif ve mukavemeti arttırmak için kullanılabilmektedir. Nedir bunlar? ara kat tabliye döşemeleri, hatıl, kiriş ve yapının diğer kısımları; kapı, pencere, duvar, iç kısım kolonları vs.


Temel ve subasman hakkında:

Yapı eğilimli yamaç bir alana inşa edilecekse eğimdeki kot farklı düzeltilmeli. Taş zaten ağır bir yapı taşıdır, beton maliyetini düşürmek, nem, haşere, kemiriciler, su basması veya toprak kaymasından korunmak için subasmanın min 50cm olması tavsiye edilir. Temeli komple veya sadece perde kısımlarını kazıp taş dolgu veya hazır beton tercih etmek size kalmış, fakat subasmanı dolgusunda toprak kullanmak doğru bir seçim değildir. Bunun için her durumda zemin etüdü için uzmanlardan ve yapıyı inşa edeceklerden destek almanızda fayda var.


https://www.tasevyapim.com/kazi-hesabiBu konuya ait daha fazla içerik bir alt cevapta var.


Taş evler depreme dayanıklı mıdır?

Taş yapıdaki konumu gereği esnek, enerjiyi yutabilme ve basınca dayanıklıdır. Taşıyıcı kolonlarda taş tercih edilecekse bu taşın ve ebatlarının doğru seçilmesi kadar döşemesininde doğru olması gerekmektedir. Taş yapının donatı kısımlarına kemerler kullanılıp çekme gerilmesi minimum seviyede olması sağlanabilir.


Çelik, ahşap veya taş yapılar sünek davranışından, yani esnekliğinden dolayı deprem anında belli bir miktar veya tamamen eski haline dönebilir. Hem zaten üstteki cevapların birinde taş evlerin çoğunlukla birkaç kat olmasından dolayı zemin taşıma gücü açısından çok katlı yapılara göre daha problemsiz yapılar olduğunu dile getirmiştik. Bu nedenle taş evler doğru malzeme seçimi ve uzman kişiler tarafından inşa edildiğinde betonarme yapılara göre depreme karşı bir adım daha avantajlıdır diyebiliriz.


Deprem etkilerine karşı direnci arttırmak için kullanılan hatıllarda arttırılabilir. Hatıllar; ağırlığı yatay olarak dağıtmak, duvarların dikine çatlamalarını önlemek için duvar üst-alt-iç kısımlarına yatay ve dikey olarak, kapı-pencere üstüne, kiriş yerine tercih edilecek bölgeler ile çatı kalkan duvarına kullanılabilir.


Beton gevrek bir malzeme olduğundan deprem anında yer ve şekil değiştirebilir ve standartlara uyulmamışsa bir süre sonra kırılabilir, yani esnek değildir. Kısaca esas taşıyıcı eleman olan kolon ister taş, ister beton olsun üzerine gelecek yük ve olası basınç hesaba katılmalıdır.


Yine de tedbiren evinizi inşa ederken dikkat etmeniz gereken zemin koşulları, temel ve kolonlara gelecek olası kuvvetleri sömürecek tercihler olmalı.


 • Eğer kolon, kiriş ve temelde hazır beton tercih etmişseniz özellikle kolonlarda standartların üstünde demir etriyelerin sık kullanılmasına özen gösterilmeli.


 • Kolon, kiriş birleşim bölgelerinin kesme bölgelerinin güvenliği sağlanmalı.


Bunları uyguladığınızda beton kolonun kırılması asgari düzeye indirecektir.


Zemine ait çekincelerinizde varsa bütçenizi arttırıp, yükün zemine orantılı bir şekilde aktarılmasını sağlamak ve olası hareketi zeminle bir bütün kılmak için radye temel uygulayabilirsiniz.


Bu soru önemli olduğu için cevap biraz geniş ele alındı. Esas başlıktan saptık, cevabı betonarme yapılar içinde değerlendirebilirsiniz.


Hesaplama araçları